pátek 16. března 2018

Má cenu zabývat se Pařížským syndromem?

   Pařížský syndrom je údajně přechodná psychická porucha na které se podílí vysokou měrou frustrace z toho, že setkání s reálnou Paříží neodpovídá představám, jež si turista přiveze.

   Hlavním nositelem tohoto jevu jsou údajně turisté z Japonska. Ano, snad nejvíce ukrytí za své zrcadlovky a displeje mobilů.

   Mám za sebou 21 návštěv tohoto města, odmítl jsem se tlačit před hradbou mobilů a sledovat malý obrázek Mona Lisy, nevydržel jsem neustálé kontroly a fronty před muzeem módy a nevstoupil jsem ani do Orsay. Přesto si myslím, že jsem každou návštěvu prožil po svém a motivovala mě k další.



  
   Paříž je velká nádoba všeho, co vás napadne. A opravdu záleží, co jste ochotní si z té nádoby přijet vytáhnout a co chcete vnímat. Na konci svého snažení můžete mít nicneříkající fotky s Eiffelkou přes ploty, jako další milióny turistů kolem.




   Nebo se vydat místo selfíček hledat autenticitu. Argument, že máte na to málo času neuspěje, ten získáte, když nebudete trčet ve frontách a trávit čas koukáním na displej. Už potřetí v řadě mi bude pršet. Vzpomínám na foto francouzských legionářů po pás v rozvodněné řece s provazy deště. Titulek novináře P. McDonalda zněl: hustý déšť  a bláto má na postup této jednotky minimální vliv.

   A my jsme ve městě, které lemují kavárny a bistra. Půjdu se projít do toho měkkého deště, ostatně o čem bych furt psal v muzeu, že?  Tak se tu mějte pěkně.

  

Žádné komentáře:

Okomentovat