pátek 7. července 2017

NO GO ZONE v Paříži.

   Občas se setkám s dotazem, zda v Paříži opravdu existují sociálně vyčleněná území, která se moderně nazývají NO GO Zony. S tímto názvem přišel poprvé Daniel Pipes na svém blogu v lednu 2006. Pipes po návštěvě těchto zón své označení odvolal a dál už se vše odvíjelo v rámci slovičkaření. Hledal se jiný termín,jako třeba "citlivé" městské oblasti. Piper pak demonstroval to, že oblasti jsou jinak bezpečné a necítil tam žádné ohrožení.




   Jelikož v ČR je tato problematika vnímána ve stylu od mantinelu k mantinelu, většina těch, co navštěvují Paříž si mohou opatřit pouze informace skalních odpůrců jednoho, nebo druhého tábora.V našem případě jsou to buď uskupení typu HATE Free, nebo naopak Islám v ČR nechceme.Obě strany sklouzly k tomu, k čemu i vyhraněné názory podobně zainteresovaných skupin v Paříži. Problém se buď přehnaně nafukuje, nebo naopak velmi bagatelizuje až idealizuje.


"Bleší trh" v 19. obvodě se táhne stovky metrů.


Naproti němu je takto "ošetřen" parkový pruh, kde jsou lavičky a koše. Zde byl ještě nedávno obrovský tábor ze stanů a matrací (v dost otřesných hygienických podmínkách, dohledatelné na YT), které nechalo město odstranit za asistence policie.Vznikla tak patová situace, kdy se na odpočinkovou zónu koukáte přes plot a není možné ji využívat. (aktuálně:vrátil jsem se přesně do tohoto místa o 3 měsíce později. Ploty jsou odstraněny a pod stromy je dětské hřiště, designové lavičky, tělocvična pod širým nebem pro tzv. workout a malá tržnice.)

   Pokud jako měřítko použijeme (obrazně) rozvádějící se rodiče, kteří se hádají o péči dětí a pozorně posbíráme argumenty, pak reálnou situaci najdeme někde v průsečíku takových protichůdných informací.

    Nemyslím si tedy, že by po vstupu do pařížských předměstí a oblastí, které Pipes nazval NO GO Zonami hrozilo turistovi, okamžité nebezpečí. Byl hned přepaden, okraden a postřelen z automatické zbraně.Situace se však určitě mění s přibývající hodinou a tmou. Jak suše poznamenala jedna česká průvodkyně: tyto oblasti rozhodně nejsou místa, kde byste chtěli trávit dovolenou.
To, že sem jezdí posilněné policejní hlídky není fáma, ale prostý fakt.Situaci jsem nejen viděl, ale mám  také zprostředkovanou od bývalého policisty, který byl před časem v Paříži na stáži.

      Poznámka autora: navštívil jsem několikrát oblasti Saint Ouen, Barbes, Magentu. Byl zde na trzích, i v metru. Stejně tak v noci v oblasti Saint Denis nebo Belleville. V roce 2008  jsem byl několik dní v NO GO zonách Belfastu v Severním Irsku.Za sebe mohu říci, že jsem se o mnoho lépe cítil v Belfastu, než na pařížských předměstí. I zde však patrně bude záležet, zda se pohybujete v sídlištních komplexech, nebo v zástavbě z rodinných domků.

Fotek z těchto oblastí mám málo. Nedávno jsem četl krátký příběh, kdy chtěl Jan Šibík fotit lidi v Barbés (což bylo odsud pár stovek metrů) a měl prý hodně namále. Vycházím tedy z respektu k situaci.
Ani já tedy neřeknu k situaci žádné rozuzlení.

   

Žádné komentáře:

Okomentovat