úterý 21. ledna 2020

Za Petrem a Lucii


„V témž okamžiku se silný pilíř, o nějž se opírali, pohnul a celý kostel se do základů zachvěl. Srdce zabušilo v Lucii tak, že v ní přehlušilo rachot výbuchu a křik věřících; a nemajíc kdy se bát nebo trpět, vrhla se, aby ho jako slepice svá kuřátka zakryla vlastním tělem, vrhla se na Petra, blaženě se usmívajícího při zavřených očích. Mateřským objetím si tu drahou hlavu ze všech sil přitiskla do klína a sklonila se nad Petrem, s ústy na jeho šíji, takže byli schouleni v nepatrné klubíčko. A mohutný pilíř je naráz pohřbil pod svými sutinami.“ (Romain Rolland: Petr a Lucie, Praha 1975)


  
   Sobotní nápad navštívit La Cafeotheque se zasekl na tom, že byla kavárna zavřená. Metra nejezdí, takže provozy jsou omezené.
Nedaleko od kavárny je katolický kostel Saint-Gervais-Saint-Protais. Bylo otevřeno a celý kostel byl osvětlen spoře svícemi. Několik návštěvníků se modlilo. S Petrou jsme tiše procházeli a všimli si expozici, jež je věnována válce a vybombardovaným kostelům. Ano, byli jsme v kostele, kam spisovatel Romain Rolland umístil své fiktivní postavy Petra a Lucii. Ti si šli do tohoto kostela slíbit lásku a stali se obětí bombardování.



   Román vychází z reálné události, kdy 29. března 1918 dopadla na kostel bomba a zabila 91 osob a dalších přibližně 70 lidí zranila.

Za fotky děkuji Petře Trnkové (Paříž na míru)

Žádné komentáře:

Okomentovat