neděle 5. ledna 2020

Za slovenskou malířkou v Paříži


  Byl to tentokrát chat, jenž formoval mojí další cestu do Paříže. Aktéři chatu tam probírali budovu 59Rivoli, což je velký dům plný ateliérů. Mezi řádky tam probleskl text, že v nejvyšším patře tvoří výtvarnice Karin Králová ze Slovenska. To podnítilo moji zvědavost ještě více a já hledal, jak se s ní spojit a domluvit návštěvu. Což se nakonec podařilo a tak jsem se těšil na toto setkání.
Karin Kral'ová, Paris 2019
    Karin Králová je rodačka z Bratislavy, která žije skoro dvacet let ve Francii. Poslední čtyři roky pak tvoří v domě, který je plný výtvarných ateliérů a jmenuje se 59Rivoli. Ateliéry jsou šance pro umělce, kteří si zde mohou prohloubit svůj um a praxi. Prostory jsou jim pronajímány na dobu určitou v řádu několika měsíců. Jádro ateliérů však tvoří skupina rezidentů, kteří jsou zde na stálo. A mezi ně patří i Karin.

   Přišla si mě vyzvednout ke vchodu v malířské zástěře. Její měkká slovenština zněla velmi příjemně a klidně v tomto dynamickém prostředí plném francouzštiny a chaosu. Prošli jsme šest pater po točitých schodech, kde se vám vlivem všech podnětů zdá, že i cesta je vlastně cíl. Karinin ateliér se nachází v posledním 6 patře. Hned si uvědomuji, že jde asi o nejsvětlejší prostory budovy, neboť celou pravou stěnu tvoří prosklená část. Po těch schodech se ji musím přece jen kontrolně zeptat na prezidenta F. Hollande, který se sem za ní i s ochrankou vydal pěšky v době, kdy ještě nedaleko úřadoval v Elysejském paláci. Zjišťuji, že je to pravda, stejně i fakt, že vážně projevoval zájem o tvorbu zdejších umělců.
Ateliér Karin a její tvorba 
  Prostor ateliéru lze nazvat jako interaktivní, tudíž není uzavřen a je z velké části přístupný veřejnosti. Lidé doslova koukají umělcům pod ruce, fotí, natáčí a nebo si od nich kupují jejich díla. Sám cítím, že to celé má svou pozitivní i negativní stránku. Ovšem na druhou stranu určitě vítězí fakt, že vaši tvorbu sledují denně stovky lidí.
  Tu interakci zažívám naplno, když dorazí cizinec, který projevuje zájem o vystavenou plastiku.Má to celé náboj a já hodně myslím na to, že kromě umění má zájemce možnost se zeptat samotného umělce na cokoliv, co má na srdci, což v klasické galérii nelze.
Ateliéry po schodech
   Umělkyně se vyjadřuje především abstraktní malbou. Snová tématika se doplňuje s motivy vesmíru. Jemná technika malby střídá hrubší povrchy a struktury. Obojí však Karin nikterak nelimituje, takže se vyjadřuje i prostřednictvím portrétů a míchaných technik. Ostatně to nás vrátilo k otázce výstav.


  Karin měla nedávno výstavu Taatahio Fetia v Praze ve Slovenském domě. Exotický název znamená v překladu Muž, který si vyprávěl s hvězdami a byla uspořádaná ke stoletému výročí tragického úmrtí M.R.Štefánika. Její součástí byl i Štefánikův portrét, který namalovala.
ŠTEFÁNIK 3  (c) K. Král'ová
  Malířka mě bere na cestu ateliéry, kde mě představuje umělcům. Jde o velmi pestrou a zajímavou skupinu tvůrců od exentriků po uzavřenější solitéry, kteří jsou ovšem velmi přátelští. Obdivuji velké abstraktní plátna, stejně tak restaurovaný secesní mobiliář, který sem po kusech donesl jeden z malířů. Procházíme patro po patru prošpikované tvorbou a nadšením lidí. Můj čas na 59Rivoli pomalu končí. Bylo to velmi inspirativní a já děkuji Karin za tento umělecký zážitek.

Žádné komentáře:

Okomentovat